انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران


نیاز به اعتماد به بخش‌خصوصی


بررسی وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورهای منطقه مانند ترکیه نشان می‌دهد این کشورها نیز در سال‌ها و دهه‌های گذشته با مشکلات اقتصادی کلانی دست و پنجه نرم می‌کردند اما با درک دقیق مشکلات و تغییر در سیاست‌گذاری‌های این حوزه توانسته‌اند این مشکلات را کاهش دهن


عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید همان‌طور که بسیاری از کشورها برای کاهش مشکلات و معضلات اقتصادی، نسبت به تغییر رویه در سیاست‌گذاری‌های کلان اقدام کردند، ایران نیز باید همین مسیر را طی کند.

ناصر ریاحی اظهار کرد: بررسی وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورهای منطقه مانند ترکیه نشان می‌دهد این کشورها نیز در سال‌ها و دهه‌های گذشته با مشکلات اقتصادی کلانی دست و پنجه نرم می‌کردند اما با درک دقیق مشکلات و تغییر در سیاست‌گذاری‌های این حوزه توانسته‌اند این مشکلات را کاهش دهند. وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی وجود دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه ما نتوانسته‌ایم برنامه‌ریزی مناسبی برای مشکلات فعلی داشته باشیم، هر اتفاق و تغییر جدیدی به اقتصاد ایران شوک منفی وارد می‌کند، شوکی که تا درک آن و تلاش برای برطرف کردنش، اثرات منفی جدی روی اقتصاد می‌گذارد. عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در ایران فراموش شده، لزوم اعتماد به بخش‌خصوصی و میدان دادن به این بخش است.

ما نه تنها این اعتماد را ایجاد نکرده‌ایم که حتی با سیاست‌های غلط خود، راه را بر بهبود اوضاع بسته‌ایم. مشکلات مربوط به بازگشت ارز و تعهدات ارزی بخشی از این عدم اعتماد را نشان می‌دهد. ریاحی با بیان اینکه باید در نوع نگاه به بخش‌خصوصی میان تاجر خوش‌نامی که سال‌ها در این حوزه کار کرده و افراد معدودی که تعهدات خود را اجرایی نکرده‌اند، تفاوت قائل شد، توضیح داد: اینکه ما به‌خاطر عده محدودی که با سوءاستفاده از شرایط، ارز خود را بازنگردانده‌اند، شرایط را برای تمام تجار کشور دشوار کنیم، منطقی نیست. صادرکننده و واردکننده جدای از مسائل داخلی، در معاملات خارجی خود نیز تعهداتی دارند که باید اجرایی کنند اما این محدودیت‌ها، عمل به تعهدات بیرونی را نیز دشوار کرده و مشخص نیست اگر تاجر، خوش نامی خود را از دست بدهد، در آینده چطور به کار خود ادامه دهد. وی ادامه داد: امروز دولت به عراق یا کره جنوبی، صادرات داشته اما نمی‌تواند پول خود را پس بگیرد. چرا این محدودیت‌ها درک می‌شود اما محدودیت‌ها و مشکلات بخش‌خصوصی نادیده گرفته می‌شود؟ پس از سال‌های طولانی، بحث تغییر رویه در صدور کارت‌های بازرگانی مطرح شده که این امر خود مشکلات جدیدی به وجود آورده است. ریاحی خاطرنشان کرد: تا زمانی که با تغییر در سیاست‌گذاری‌های کلان و اعتماد به بخش‌خصوصی، شرایط را تغییر ندهیم و برای آن برنامه‌ریزی نکنیم، هر اتفاق جدیدی می‌تواند ما را شوکه کند و این موضوع برای شرایط فعلی اقتصاد ایران، قطعا نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت.