انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران


اهرم بازگشت رونق به تولید روغن


وزارت صمت تعرفه واردات دانه‌های روغنی را صفر کرد


پیش‌بینی می‌شود با این اتفاق بحران تولید روغن خوراکی متوقف شود و رونق مجددا به تولید آن بازگردد. گزارش پنج‌ماهه کالاهای منتخب صنعتی که اوایل مهر ماه منتشر شد؛ نشان می‌داد وضعیت تولید صنایع روغن خوراکی شرایط بسیار سختی را در این مدت تجربه کرده است.
 حال پس از طی یک دوره آزمون و خطا و زیان انبوه تولیدکنندگان روغن خوراکی، سیاستگذار به صرافت حذف تعرفه واردات دانه‌های روغنی و روغن تصفیه نشده افتاده است.

البته معاون صنایع عمومی وزیر صمت  می‌گوید دولت با این سیاست به دنبال اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌هاست. به گزارش وزارت صمت، محمد‌مهدی برادران گفت: با اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها، دولت این اجازه را به واردکنندگان داده است تا دانه‌های روغنی و روغن تصفیه نشده را با تعرفه صفر وارد کنند. وی افزود: وارد‌کنندگان حوزه گندم هم می‌توانند محصولات دانه‌های روغنی را با تعرفه گمرکی و مالیات ارزش افزوده یک درصد وارد کنند. معاون وزیر صمت با اشاره به مزایای واردات دانه‌های روغنی و روغن تصفیه‌شده گفت: اگر از ظرفیت واردات استفاده شود قیمت مواد اولیه در بازار افت می‌کند و موجب می‌شود تا قیمت تمام‌شده محصول هم کاهش یابد ضمن اینکه بازار‌‌های صادراتی حفظ می‌شود.

وی افزود: طبق تفاهم‌نامه‌‌ای که میان وزارت صمت و بانک مرکزی انجام شد، بانک‌ها مکلف شدند، متناسب با آزادسازی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، تسهیلاتی با عنوان «سرمایه در گردش» در اختیار تولیدکنندگان شیرینی و شکلات قرار دهند که تاکنون محقق نشده است و این پرداخت نشدن تسهیلات، تخلف محسوب می‌شود./دنیای اقتصاد


روابط عمومی انجمن ملی صنعت پخش ایران