انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران


«پنجره واحد فیزیکی» رونمایی شد

کاهش زمان اخذ مجوز کسب وکار از 72 روز به 72 ساعتپنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌وکار دیروز با حضور فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک، طی مراسمی در اتاق تهران آغاز به کار کرد. این پنجره در راستای بهبود فضای کسب‌وکار راه‌اندازی شده و قرار است فرصتی برای کاهش و حذف مجوزهای زائد باشد.

مدت زمان لازم برای شروع کسب و کار در ایران ۶۹ روز کاهش یافت و به سه روز رسید. بر این اساس متقاضیان راه‌اندازی کسب و کار به‌واسطه «پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار» می‌توانند ظرف مدت سه روز مجوزهای لازم را اخذ و کارشان را آغاز کنند.

فرهاد دژپسند،  وزیر اقتصاد نیز در این مراسم  باتایید کاهش مدت زمان آغاز کسب و کار به‌واسطه این پنجره واحد، اعلام کرد در آینده نزدیک به منظور کاهش رفت‌و‌آمدهای غیرضرور، از پنجره واحد الکترونیکی رونمایی خواهیم کرد. او همچنین عنوان کرد شروع به کار پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار تاثیر مشهودی روی ورود سرمایه‌گذاری به بخش‌های اقتصادی کشور خواهد داشت. دژپسند همچنین گفت از این پس اگر هر فردی برای شروع کسب‌و‌کار و دریافت مجوزهای لازم بیش از سه روز معطل شد، حتما از طریق شماره تماس ۱۸۶۶، مرکز تماس اتاق تهران، شکایت کرده و این موضوع را برای حل و فصل آن منتقل کند.

لامحسین شافعی در این مراسم، آغاز به کار پنجره واحد شروع کسب‌وکار را گام نخست برای بهبود محیط کسب‌وکار دانست و گفت: از سال ۱۳۹۱ و با تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار تاکنون اقدامی عملی برای اجرای این قانون انجام نشده بود و ایجاد پنجره واحد، گام نخست در این زمینه بود.

شافعی با قدردانی از وزیر اقتصاد و معاون او برای اجرای این پنجره افزود: از مدتی قبل مکاتبه با وزیر اقتصاد و علی آقامحمدی برای ایجاد دادگاه‌های تجاری آغاز شد و پیشنهاد ما این بود که در مرحله نخست در ۵ استان بزرگ این اقدام انجام شود.

شافعی اظهار کرد: با تدبیر اتاق ایران قرار شد ابتدا این دادگاه‌ها در تهران راه‌اندازی شود و سپس در سایر استان‌ها راه‌اندازی شود.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: متأسفانه مجوز کسب‌وکارها در برخی موارد بیش از یک سال به طول می‌انجامد و این موضوع شفافیت و سلامت را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گفته او، بزرگ‌ترین حمایت از بخش خصوصی باز کردن مسیر است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در  مراسم افتتاحیه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار  عنوان کرد که در بحث بهبود محیط کسب‌وکار در دوره‌های مختلف اقداماتی صورت گرفته است، در دولت آقای‌ هاشمی کارهایی در خصوص ایجاد پنجره واحد و کم کردن مجوزها انجام شد که در دولت آقای خاتمی هم ادامه پیدا کرد اما متاسفانه این کارها مقطعی بود و نتوانست تداوم مستمری داشته باشد. من امیدوار م کاری که از امروز توسط وزارت اقتصاد به عنوان گام اول شروع شد بتواند استمرار داشته باشد. 

راه‌اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌و‌کار به گفته متولیان امر، گام اول در سهولت محیط کار است. اما در مراسم روز گذشته، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،  گام دوم در این مسیر را ایجاد دادگاه‌های تجاری عنوان کرد. او گفت:  در این رابطه اتاق بازرگانی متعهد شده است مکان مناسبی را برای این منظور در اختیار قوه‌قضائیه قرار دهد. به گفته آقامحمدی، وجود اختلاف و ورود افراد نامناسب و آلوده در هر حیطه‌ای امری طبیعی است اما لازم است با رسیدگی سریع، تخصصی و منسجم این افراد حتی‌الامکان جدا شده و دور نگه داشته شوند و سپس اگر ممکن بود این افراد حذف شوند.